MENÜ

+90 236 230 00 30

ÖZEL VİLLA PROJELERİ

Özel Villa Projeleri

 

Villa ismi ile genellenen ve aslında müstakil bir ev tasarımı olarak değerlendirmemiz gereken “kişiye özel ev tasarımı”nda belli kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Villa mimari ve iç mimari tasarımı kişiye özel yapıldığında, yapıyı kullanacak kişilerin yaşam alışkanlıkları, beğenileri, kullanım kolaylıkları ve tabi her projede önemli olan arazi ve imar kuralları gibi etkenler önem kazanmaktadır.

 

 

Villa Mimari Tasarımları

 

Bu kapsamda EGEBEY İnşaat olarak villa projesi için yapı yeri teknik bilgilerini (imar durumu, aplikasyon krokisi vb.) aldıktan sonra yapılabilecek metrekareleri ve boyutları belirleyip öncelikle kullanıcılardan ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlattıkları brifler almaktayız. Oda ihtiyaçları, odaların fonksiyonları, aile birey sayısı yaşam alışkanlıkları gibi detayları alıp, ön tasarım yapmaktayız.

Öncelikle arazi üzerinde yapı yerleşimi konusu, bu noktada oldukça önemlidir. Yapının hakim manzara, güneş ve rüzgar yönleri, komşu ile ilişkisi gibi kriterlerine göre arazi üzerine yerleşimini, vaziyet planı ölçeğinde hazırlamaktadır. Bu noktada yoldan araç girişi, varsa otopark konumlanması, evin odalarının güneşe göre konumları, günün hangi saatinde hangi mekanlarda güneşi yoğun almak istendiği gibi kriterler değerlendirilmelidir.

 

Bu kriterleri değerlendirirken villayı yaptığımız il çok önem kazanmaktadır. Örneğin sıcak illerde kuzey cephesi soğutma maliyetini düşürürken, soğuk illerde güney cepheli evler yani yaşam alanlarını güneye yönlendirdiğimiz evler, her mevsim yoğun güneş aldıklarından ısıtma maliyetini oldukça düşürebilmektedirler. Bu anlamda ile göre yönlendirme yapmak gerekmektedir.

Yine konutu kullanacak kişi sayısı, villanın 4 mevsim kullanılacak bir ev mi yoksa yaz evi ya da dağ evi gibi özel nitelikli bir ev mi olup olmaması da plansal ve vaziyet planı yerleşimini etkilemekte, yönlendirmektedir.

Kot farklılıklarının fazla olduğu eğimli arazilerde teraslamalar ile çözümler, kot farkı altında mekanlar yaratmak gibi arazinin getirdiği bazı çözümler de mümkün olabilmektedir.

 

Vaziyet planında yerleşim ardından ailenin yaşam alışkanlıklarına uygun plan, oda metrekareleri çözümlenmektedir. Örneğin mutfak alışkanlıkları, yemek yeme alışkanlıkları, (mutfakta / salonda) Tv köşesi ihtiyacı şömine isteği, yapının birden fazla katlı olması halinde merdiven ya da engelli / yaşlılar için asansör istekleri, zemin katta yatak odası ya da hizmetli odası vb. istekleri olup olmaması, üst katlarda kaç yatak odası ve içlerinde banyo olup olmamasını istemeleri gibi ailenin yaşam alışkanlık ve ihtiyaçlarına göre mekansal çözümler mimari plan taslağında oluşturulmaktadır. Bu plan taslağı yapılırken eşgüdümlü olarak cephe tasarımına sirayet edeceği için cephe de düşünülerek konumlandırmalar girinti çıkıntılar yapılmaktadır.

 

Yapının kat ve kesitleri de ayarlandıktan sonra üç boyutlu tasarım programları da kullanarak cephe tasarımları hazırlanmakta ve fotorealistik gerçeklikte görseller ile kullanıcılara villanın mimarisi ve villa iç mekan tasarımı tanıtılmaktadır. Üzerinde tartışılıp finale ulaştırılan villa projesi artık belediye ve resmi onay süreçleri için çizime hazırdır. Bu aşamadan sonrası da aynı titizlikte devam etmeke olup size özel villanız anahtar teslim şekilde kullanımınıza sunulmaktadır.

Kariyer & Teklif Alın

15 yıllık tecrübemizi siz değerli müşterilerimize aktarıyoruz. Bizimle birlikte büyüyen, gelişen ve üreten müşterilerimize teşekkürlerimiz sunarız.

Teklif Alın

Tüm ihtiyaçlarınız için firmamızdan teklif alarak güvenilir ve profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Teklif Formu

Egebey İnşaat’da Kariyer

Sen de kendine güveniyorsan hemen bizimle iletişime geç ekibimize katıl.

Kariyer Başvurusu

Copyright © 2021 Egebey İnşaat, Tüm Hakları Saklıdır.